Chrapanie to problem, który można rozwiązać!
Jeśli trafiłaś na tę stronę, to wiedz, że doskonale Cię rozumiemy i że Twój problem może zostać rozwiązany. Poniżej znajdziesz obszerny tekst dotyczący problemu, jakim jest chrapanie oraz sposoby na jego rozwiązanie. Zapraszamy do lektury.
Czym jest chrapanie?
Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, w tym podniebienia miękkiego, a przepływające w trakcie oddychania powietrze, wprawia je w drgania. Leżenie na plecach dodatkowo wzmaga ten stan. Język opada wówczas ku tyłowi, usta się otwierają i następuje zwężenie kanału nosogardła i gardła. Przepływające powietrze wprawia miękkie części gardła w drgania, powodując pojawienie się charakterystycznego dźwięku chrapania.
Statystyki
A teraz trochę statystyki ? mało kto wie, że na świecie chrapie około 10% ludzi! Zdecydowanie częściej chrapią mężczyźni. Chrapanie częściej pojawia się u osób w średnim wieku i starszych.
Ten, kto nigdy nie miał ?przyjemności? spania obok osoby, która mocno chrapie może bagatelizować problem. Te z Was, które mają chrapiących mężów doskonale zdają sobie sprawę, że problem jest i to duży. Dźwięk wydawany podczas chrapania może mieć głośność prawie stu decybeli. Dla porównania, dźwięk na tym poziomie emituje motocykl! Spanie obok tak silnego źródła dźwięku zaburza nasz własny sen ? naukowcy obliczyli, że śpiąc blisko osoby chrapiącej możemy stracić nawet 1/8 naszego własnego, cennego snu. Cóż więc robić?
Wypróbuj pozycję boczną
Najczęściej i najgłośniej chrapiemy podczas leżenia na plecach. To właśnie ta pozycja sprzyja nasileniu objawów chrapania. Co więc, drogie Panie robimy w nocy, gdy nasz mąż chrapie? Przebudzamy go, aby przewrócił się na bok. To prawda, ułożenie ciała na boku sprzyja zmniejszeniu lub nawet zniesieniu chrapania. W tej pozycji język i nagłośnia nie dotykają tylnej ściany gardła i przepływ powietrza do płuc nie jest utrudniony.
Są nawet produkty, które ułatwiają takie nocne pozycjonowanie. Na przykład model Piano, która wymusza ułożenie głowy na boku. Poduszka ortopedyczna Piano jest tak zaprojektowana, aby uniemożliwić spanie na plecach. Oto jak wygląda:
Czasem jednak może się zdarzyć, że osoba chrapie również na boku. W takim przypadku oczywiście poduszka pozycjonująca jej nie pomoże.
Przyczyny chrapania
Pamiętajmy, że chrapanie to jedynie objaw, a nie konkretna choroba. Przyczyna chrapania, czyli to, co tak naprawdę powoduje, że chrapiemy, powinna być zdiagnozowana. Do przyczyn chrapania zalicza się na przykład krzywą przegrodę nosową, powiększone migdałki czy otyłość. Wizyta lekarska może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny chrapania oraz w zaplanowaniu metod leczenia.
Czy chrapanie jest szkodliwe?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Lekarze szacują, że dla ponad połowy chrapiących jest ono całkowicie nieszkodliwe. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy podczas snu dochodzi do bezdechu sennego, czyli chwilowego całkowitego braku przepływu powietrza przez krtań. Dla osób nieobeznanych z tematem epizod bezdechu sennego partnera może być nie lada przeżyciem: osoba leżąca obok po prostu przestaje oddychać. Brak oddechu może trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund i można odnieść wrażenie, że osoba umiera. Po dłuższej chwili bez oddechu następuje gwałtowne nabranie powietrza do płuc, któremu często towarzyszy bardzo głośne chrapnięcie a nawet przebudzenie osoby, która doświadczyła epizodu bezdechu sennego.
Jak łatwo się domyślić, bezdech senny nie tylko zaburza naturalny cykl snu, ale jest również niebezpieczny dla zdrowia organizmu. Podczas braku oddychania może bowiem dojść do bardzo niebezpiecznego niedotlenienia tkanek. To z kolei może nieść za sobą szereg negatywnych skutków.
Leczenie bezdechu sennego
Jeśli u danej osoby występuje bezdech senny najczęściej lekarz próbuje wykryć jego przyczynę i ją usunąć (na przykład zoperować krzywą przegrodę nosa). Nie zawsze jednak usunięcie przyczyny jest możliwe. Bardzo często osobom, które doświadczają nocnego bezdechu sennego proponuje się maski tlenowe, tak zwane maski CPAP. Nazwa pochodzi od angielskiego Continuous Positive Airway Pressure , co oznacza stałe dodatnie ciśnienie dróg oddechowych. Urządzenie jest niewielkie, może być wykorzystywane w domu Pacjenta. Na noc na nos lub nos i usta zakładana jest specjalna maska, która przez cały okres snu doprowadza do organizmu powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Gdyby wydarzył się incydent bezdechowy maska i tak dostarczy potrzebny człowiekowi tlen, przez co nie dojdzie do niedotlenienia.
Na rynku obecnych jest wielu producentów masek do CPAP w różnych przedziałach cenowych. Dobrze, aby do maski dobrać odpowiednią poduszkę, która zapewni wygodę podczas snu.
Reasumując, chrapanie da się leczyć. Bezwzględnie należy poznać przyczynę chrapania. Można stosować poduszkę pozycjonującą, jak na przykład poduszka ortopedyczna Piano. W przypadku bezdechów sennych należy zastosować maskę CPAP.