Proste ćwiczenie na kręgosłup od Dr Sapporo i Akademii Poduszki SHELL. Mobilizacja kręgosłupa piersiowego

W dzisiejszym odcinku zmobilizujemy nasz kręgosłup do ruchu. Zestaw ćwiczeń na kręgosłup od Dr Sapporo

Akademia Poduszki SHELL – dzień piąty

Ćwiczenia na kręgosłup, które wzmocnią Twoje kręgi

Kontynuując nasze ćwiczenia, w dniu dzisiejszym proponujemy bardzo proste ćwiczenie, czyli wzmacnianie mięśni klatki piersiowej. Celem ćwiczenia jest poprawienie właściwości tej partii mięśni, przez co nasz kręgosłup odcinka piersiowego, będzie bardziej chroniony przed przeciążeniami i wzmocniony przez mięśnie klatki. Ćwiczenia przez nas prezentowane wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie a tym samym na zdrowie.

Pracuję przy komputerze ponad 8 h dziennie – jak zadbać o kręgosłup?

Typowa praca biurowa, kiedy siedzimy bardzo długo przy komputerze, nie wpływa pozytywnie na nasz kręgosłup. Jego położenie może nie zmieniać się w dłuższym odcinku czasu. Musimy pamiętać o pewnych zasadach, które powinniśmy traktować jako priorytet. Związane są one ze stanowiskiem pracy oraz naszych zachowań. Ważne jest abyśmy nie zapominali o poniższych zasadach.

Moje stanowisko pracy

 • ekran monitora powinien być oddalony o odpowiednią odległość od naszych oczu. Minimalna to 40 – 50 cm a najbardziej optymalna to 70 cm.
 • górny brzeg ekranu powinien być lekko poniżej poziomu naszych oczu. Podczas zakupu warto wybrać model z regulowaną podstawą. Nie będziemy musieli podkładać pod stopę monitora żadnych dodatkowych elementów
 • monitor powinien mieć możliwość szerokiej regulacji obrazu. Ustawienia automatyczne pomogą dobrać wcześniej zdefiniowane fabryczne zgodne z czynnikami zewnętrznymi. Zaletą jest możliwość zmiany temp. barwy białej
 • krzesło / fotel najlepiej gdyby miało regulowane wysokość, kąty oparcia, podłokietniki. Pozwoli to na idealne dobranie pozycji siedzącej do wysokości biurka oraz pozycji monitora.
 • profil oparcia powinien być ustawiony zgodnie z wymaganiami ochrony odcinka lędźwiowego. Jeżeli oparcie fotela nie posiada takiego profilu, warto zastosować odpowiedni korektor odcinka lędźwiowego. Jest to bardzo skuteczny sposób na ochronę naszego kręgosłupa.
 • siedzisko powinno być dopasowane do naszej wagi i postury. W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości korektory pozycji kręgosłupa – BackJoy. Urządzenie to, wymusi na nas właściwą pozycję zapobiegającą garbieniu.

Moje zachowania

 • róbmy przerwy. Zgodnie z polskim prawem, pracownik ma 5 min przerwy na każdą przepracowaną przy komputerze godzinę. Warto ustawić alarm aby nie zapomnieć o przerwie.
 • ćwiczenia fizyczne – nawet zwykłe przeciąganie, ruchy bioder, wstrząśnięcia rąk, nóg, krążenie głową, skłony wspomogą nasze mięśnie oraz kości.
 • podczas przerw warto pospacerować po pomieszczeniu a jeszcze lepiej wyjść na świeże powietrze. Dotlenienie mózgu wyjdzie nam na dobre.
 • chrońmy wzrok – wpatrywanie się bez przerwy w ten sam punkt na ekranie, który oddalony jest od nas na kilkadziesiąt cm, nie wpłynie pozytywnie na nasze oczy. Przerwy oraz ćwiczenia, które są łatwe i przyjemne, pomogą zachować wzrok w kondycji. Pamiętajmy o częstym nawilżaniu naszych spojówek (mruganie), oraz na ruchu gałek ocznych. Ćwiczenia oczu to również szybka zmiana oddalonych przedmiotów a następnie tych bliskich (kilka minut).
 • specjalne okulary do pracy przy komputerze, które zalecają wszyscy okuliście pomogą w ochronie oczu. Okulary takie mogą być refundowane przez pracodawcę.

Tak jak widać, nie są to skomplikowane rzeczy a wpłyną bardzo pozytywnie na naszą kondycję!

PIĄTY dzień ćwiczeń z Dr Sapporo i Akademią Poduszki SHELL

Ćwiczenia na kręgosłup od ekspertów zdrowego snu!

WZMACNIANIE MIĘŚNI KLATKI PIERSIOWEJ

Pozycja wyjściowa

Podpór klasyczny. Kolana delikatnie rozstawione na szerokość bioder, dłonie oparte o podłoże na wysokości barków.

Ruch

Wolno. Uniesienie wyprostowanej ręki przodem ciała w górę do sufitu. Głowa nie podąża za dłonią ćwiczonej ręki tylko patrzy w kierunku podłoża. Powrót do pozycji wyjściowej. Zmiana ręki.

Ilość powtórzeń

15x każda ręka wolno. Naprzemiennie. BEZBOLEŚNIE

Wzmocnij mięśnie kręgosłupa z serią naszych ćwiczeń!


Życzymy udanych ćwiczeń!

Dr Sapporo

Akademia Poduszki SHELL i Dr Sapporo w walce o zdrowy sen. Poznaj najlepszą poduszkę ortopedyczną do spania