Mój kręgosłup od dłuższego czasu wołał o pomoc. Zdarzały się noce całkiem nieprzespane z powodu bólu i dyskomfortu. Ponieważ w łóżku spędzamy jedną trzecią doby, postanowiłam wreszcie zainwestować w dobry materac. Wiadomo, że materac podobnie jak buty, dobrze jest „przymierzyć” przed zakupem. Trzeba wybrać rodzaj materiał i twardość. Pojechałam do największej galerii meblowej w mieście. Spędziłam tam niemal całą sobotę i nie potrafiłam podjąć decyzji. Na którą firmę się zdecydować? Jaki rodzaj materaca wybrać? Piankowy, sprężynowy, a może lateksowy? Tydzień później znowu odwiedziłam te same sklepy. Znowu cały dzień zmarnowany, a materaca ostatecznie nie kupiłam. Czy mogło być gorzej? Tak! Mogłam kupić tam materac, porządnie przepłacić i czuć się oszukana, bo materac byłby niewygodny i nie zapewniał dobrze przespanych nocy.

Na pierwszy rzut oka, sklep stacjonarny wydaje się idealnym miejscem na zakup materaca. To przecież ogromne pomieszczenie, w którym stoi kilkanaście łóżek z różnymi modelami materacy. Na każdym z nich można się położyć, aby go przetestować. Pomocny sprzedawca doradzi w zakupie. Tak właśnie myślałam decydując się na wyprawę do galerii meblowej. Dlaczego ostatecznie nie kupiłam tam materaca? Naprawdę nie dlatego, że mam problem z podejmowaniem decyzji, tylko dlatego, że nie da się w ten sposób wybrać materaca, który spełnia oczekiwania. Chcesz wiedzieć czemu kupowanie materaca w sklepie stacjonarnym to koszmar, który zwykle się kończy niepotrzebnym wydaniem dużej sumy pieniędzy, poczuciem bycia oszukanym i brakiem zadowolenia z zakupu?

Manipulacyjne techniki sprzedaży

Pamiętaj, że celem tego miłego sprzedawcy w sklepie stacjonarnym jest sprzedać ci produkt i zarobić na prowizji. Często najwyższą prowizję uzyska sprzedając towar najdroższy. Zastosuje zapewne wszystkie możliwe techniki, aby ten cel osiągnąć. Pokaże najpierw materac absurdalnie drogi, a następnie odrobinę tańszy. Ten drugi materac – dzięki zastosowaniu zasady kontrastu – wyda się wtedy całkiem dobrą propozycją w rozsądnej cenie. Powie, że specjalnie dla ciebie ma 10% rabatu, albo że promocja trwa tylko do końca tygodnia. Wyjątkowo zdeterminowany sprzedawca będzie Ci dodatkowo wmawiał, że oprócz materaca musisz dokupić też stelaż i łóżko koniecznie w tym samym sklepie, gdyż inaczej materac nie spełni swojej funkcji.

Sprzedawca wcale nie jest ekspertem!

Myślisz, że skoro pojechałeś się do sklepu testować materac, sam dokonasz dobrego wyboru? W sklepie stacjonarnym sprzedawca będzie swoimi sugestiami wpływać na Twoją decyzję. Nie daj się zwieść pozorom- sklepy stacjonarnie nie zatrudniają przecież w roli sprzedawców fizjoterapeutów! Sprzedawca powtarza tylko to, co powiedziano mu na szkoleniu. Często będzie starał się Tobą manipulować. Jeśli powiesz, że potrzebujesz materaca podpierającego odcinek lędźwiowy, będzie twierdził, że właśnie ten materac odcinek lędźwiowy podpiera. Kiedy ja poskarżyłam się, że mój obecny materac jest zbyt miękki chciano mi sprzedać najtwardszy materac w całym sklepie. Zdarzają się też sprzedawcy odgrywając fanów produktu i twierdzący, że sami mają akurat ten materac w domu. To nie musi być prawda! Dlatego jeśli chcesz, aby decyzja o zakupie była podjęta samodzielnie przez ciebie, a nie pod naciskiem sprzedawcy, zdecyduj się na sklep internetowy.

Warunki dalekie od komfortu

Owszem, możesz w sklepie stacjonarnym położyć się na materacu i próbować sprawdzić, czy czujesz się komfortowo. Sprzedawca stojący nad głową to nie jedyny problem. Drugim są inni klienci. Niektórzy będą znacząco chrząkać, żebyś kończył się wylegiwać, bo sami chcą przetestować akurat ten model. Inni będą zawracać Ci głowę pytaniami o Twoje doznania, aby porównać je ze swoimi. A dodatkowo stresujesz się koniecznością pilnowania swoich rzeczy np. torebki czy portfela. Jak w takich warunkach wybrać komfortowy materac?

Skrępowanie

Zwłaszcza kobiety czują się niekomfortowo kładąc się na materacu w sklepie. Nic dziwnego – spódnica ani sukienka nie sprzyja przyjmowaniu tych wszystkich pozycji, które przybiera się zwykle w czasie snu.

Kwestia higieny i bezpieczeństwa

Czy naprawdę masz ochotę kłaść się na materacu, na którym być może leżało dzisiaj kilkanaście osób?

Przymiarka na niby

Nie podejmiesz dobrej decyzji o zakupie materaca nie śpiąc na nim. Kiedy śpisz twoje mięśnie rozluźniają się i ciało zachowuje się inaczej niż wtedy, gdy tylko leżysz – w dodatku w warunkach stresu i presji otoczenia. Najprawdopodobniej w tracie snu przyjmujesz pozycje o których nie masz pojęcia. Dlatego położenie się na materacu tylko na plecach i boku może nie wystarczyć. We własnym domu używasz też ulubionej poduszki, a nie tej, którą sklep przeznaczył do testów. Założę się także, że zazwyczaj nie sypiasz w jeansach ani w zimowym ubraniu, a są sklepy, w których sprzedawcy sugerują niezdejmowanie kurtki a nawet butów! W domu używasz tej kołdry, której w sklepie nie ma. To wszystko sprawia, że możesz żałować decyzji o zakupie, bo odczucia w tracie użytkowania materaca w domu będą znacznie różnić się od tych w sklepie. Testowanie materaca w sklepie stacjonarnym przypomina mierzenie butów bez przejścia w nich paru kroków.

Strata czasu!

Jeżdżenie po sklepach stacjonarnych jest czasochłonne i męczące. Przetestujesz w ten sposób najwyżej kilkanaście materacy. W Internecie za pomocą kilku kliknięć możesz porównać parametry kilkudziesięciu.

Strata pieniędzy

Wielka powierzchnia sklepu to równie duży czynsz najmu. Pensje „miłych i pomocnych” sprzedawców to kolejne koszty. Dlatego w sklepie stacjonarnym zapłacisz zawsze więcej niż w sklepie internetowym za materac tej samej klasy.

Problemy z dostawą

Przyjmijmy optymistyczne założenie, że jednak wybrałeś materac w galerii meblowej. Cieszysz się z reklamowanej darmowej dostawy? Przygotuj się na niemiłą niespodziankę: zazwyczaj ogranicza się ona tylko do niewielkiego obszaru (zazwyczaj granice administracyjne miasta). W sklepie internetowym tymczasem masz zapewnioną dostawę w najdalsze zakątki Polski.

Jak wybrać idealny dla siebie materac i nie przepłacić? Tylko w Internecie.

Dlatego właśnie, jeśli chcesz uniknąć tych wszystkich problemów, zdecyduj się na zakup materaca w sklepie internetowym. Prawo konsumenckie umożliwia zwrot każdego towaru zakupionego przez Internet w ciągu czternastu dni. Dobre internetowe sklepy z materacami pozwalają testować swoje produkty znacznie dłużej – nawet sto dni (a raczej nocy). Tak długi czas ma uzasadnienie – okazuje się, że do nowego materaca ciało musi przyzwyczaić się i dopiero po takim czasie masz pewność, że Twój wybór był dobry.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym materacem w salonie firmy więcej informacji na stronie Dr Sapporo materace toruń.