Jaką maskę CPAP wybrać, gdy cierpisz na bezdech senny?
Aktualności / 13/01/2021 / drsapporoWybór maski CPAP to dość trudne zadanie, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, znacząca jest również rozpiętość cenowa. Nie będziemy w tym artykule pisać o tym, czym w ogóle jest aparat CPAP ani czym jest bezdech senny, bo zapewne to wszystko już wiesz i po prostu szukasz odpowiedzi, którą konkretnie maskę CPAP wybrać. Nasza firma nie jest producentem ani dystrybutorem masek CPAP, nie zamierzamy więc promować żadnej konkretnej marki masek, a jedynie przeprowadzić Cię przez gąszcz ogólnych zawiłości technicznych.
Ogólnie maski CPAP podzielić możemy na nosowe i na twarzowe.
Te pierwsze, czyli maski CPAP nosowe możemy podzielić na:
– takie, które otaczają cały nos
– poduszeczkowe, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze śluzówką nosa
– oraz na donosowe, które posiadają specjalny rodzaj ?koreczków? wkładanych do dziurek od nosa. Maski CPAP donosowe zaleca się w przypadku stosowania niskiego ciśnienia leczniczego, poniżej 10mBa)
Te drugie, czyli maski CPAP twarzowe co do zasady zakrywają zarówno usta i nos, a inna ich nazwa to maski ustno-nosowe. Mogą one:
– obejmować wyłącznie usta i nos
– lub obejmować znaczną część twarzy i wówczas określane są mianem masek CPAP pełnotwarzowych.
Tyle teorii, a teraz praktyka ? którą maskę CPAP wybrać?
MASKI NOSOWE:
PLUSY: są niewielkich rozmiarów, łatwiej się do nich przyzwyczaić, z uwagi na to, że są małe cechują się mniejszym ryzykiem nieszczelności i są nieco tańsze od masek twarzowych
MINUSY: mogą być niewystarczające przy konieczności stosowania wyższych parametrów ciśnienia leczniczego, nie można ich używać podczas kataru oraz nie są zalecane przy oddychaniu przez usta. Tutaj jednak obalmy pewien mit, ponieważ zastosowanie maski nosowej, czyli wtłaczanie powietrza nosem zazwyczaj powoduje, że i tak przestajemy oddychać przez usta.
MASKI TWARZOWE:
PLUSY: można je używać nawet podczas kataru, są dobrym rozwiązaniem dla alergików, którzy okresowo cierpią z powodu niedrożności nosa
MINUSY: są droższe od masek nosowych, z uwagi na swoją wielkość czasem trudniej się do nich przyzwyczaić, ponadto z uwagi na wielkość czasem (choć nie zawsze) bywają nieszczelne.
Sam wybór pomiędzy maską nosową a twarzową to jednak dopiero początek. Gdy już zdecydujemy się na rodzaj maski CPAP, czeka nas wybranie odpowiedniego modelu.
Jeśli decydujemy się na drogę konwencjonalną, zazwyczaj udajemy się do sklepu medycznego, w którym sprzedawca (fizjoterapeuta) pokaże nam różnego typu maski. Od razu zauważymy, że maski CPAP różnią się od siebie detalami wyprofilowania. Z czego to wynika? Z tego, że mamy różne profile twarzy. I choć producenci robią co mogą, aby ujednolicić kształt, to niektóre modele będą po prostu lepiej leżały na Twojej twarzy, a niektóre gorzej. Ma tu znaczenie wiele czynników, kształt kości twarzoczaszki, ilość tkanki a nawet zarost. Coraz więcej producentów proponuje wzorniki twarzowe, na podstawie których w sposób bezpieczny i higieniczny możliwe jest dobranie odpowiedniego kształtu maski CPAP w sklepie medycznym. Dzięki takiemu przymierzeniu redukujemy w znacznym stopniu ryzyko, że maska będzie nam przeciekać.
Jeśli zaś decydujemy się na zakup maski CPAP przez internet najprawdopodobniej czeka nas dłuższa droga, zanim zakupimy odpowiedni dla nas kształt.
Maska CPAP to oczywiście jedynie część całego aparatu CPAP. Sercem aparatu jest pompa powietrzna. Należy pamiętać, że na aparat CPAP można uzyskać dofinansowanie NFZ.
Nie jest to łatwa droga, gdyż na samym początku musimy mieć dokument, potwierdzający nasze schorzenie. Badanie w kierunku potwierdzenia bezdechu sennego wykonuje się w specjalnych ośrodkach badania snu. Listę placówek, które w Twojej okolicy wykonują takie badania snu możesz z łatwością znaleźć w internecie, wpisując hasło ?badanie snu w (i tu Twoje miasto)?.
Mając już oficjalnie potwierdzony bezdech senny kolejnym krokiem jest uzyskanie zlecenia NFZ. Zlecenie na aparat CPAP może wystawić lekarz specjalista chorób płuc, ftyzjatra, neurolog lub laryngolog, obecnie już w formie e-zlecenia. Wysokość takiego dofinansowania jest dość wysoka (w granicach 2 tysięcy złotych) a wpłata własna Pacjenta wynosi tylko 10% wartości finansowania. Warto więc przetorować sobie drogę przez formalności, aby uzyskać najlepszy możliwy sprzęt w najniższej cenie.
Tutaj warto zaznaczyć, że różne sklepy medyczne będą oferowały w ramach refundacji różne urządzenia CPAP a nawet różne pakiety osprzętu, które w danej wysokości refundacji możemy otrzymać. Niestety system refundacji wyrobów medycznych w Polsce nie do końca dba o to, aby Pacjent uzyskał sprzęt najwyższej jakości. Rozporządzenia nie definiują bowiem konkretnych specyfikacji technicznych wyrobów, a jedynie ich ogólne działanie czy wygląd. I tak w ramach tego samego kodu refundacyjnego możemy otrzymać zupełnie różny sprzęt, który znacząco różni się jakością wykonania, wytrzymałością i oczywiście ceną rynkową. Co więcej, sprzedanie pod danym kodem sprzętu o niższej wartości oznacza większy zysk dla samego sklepu, no bo NFZ i tak zapłaci sklepowi pełną kwotę refundacyjną, bez względu na to, co ?w danym kodzie sprzedał?.
System jest niesprawiedliwy i promuje wydawanie Pacjentom sprzętu o niskiej jakości.
Dlatego warto zawsze uważnie prześledzić oferowany nam przez dany sklep medyczny produkt, sprawdzić jego realną cenę rynkową (na przykład w internecie) i porównać z ofertami innych sklepów medycznych. Bacznie należy się przypatrywać różnego rodzaju ?pakietom?, w których w ramach refundacji urządzenia CPAP dokładane są ?gratisy?, takie jak nawilżacze, chusteczki czy poduszki do aparatów CPAP, gdyż to zwykle oznacza, że samo urządzenie CPAP jest niższej jakości.
Kolejna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniej dla siebie maski CPAP jest kierunek doprowadzania powietrza, czyli innymi słowy kierunek, w którym wychodzi rura łącząca naszą maskę z aparatem.
Generalnie doprowadzenia można podzielić na 3 grupy. Wyobraźmy sobie człowieka, który ma założoną maskę CPAP i stoi:
– najczęstsze doprowadzenie będzie w kierunku podłogi. Jest to jednak rozwiązanie, które może być problematyczne podczas snu: właściwie wyklucza możliwość spania na brzuchu i znacząco utrudnia spanie w pozycji na bokach;
– drugi typ doprowadzenia jest skierowany w kierunku równoległym do podłoża, niejako w przedłużeniu nosa. Jest to dużo lepsze rozwiązanie dla osób, które lubią spać w pozycjach bocznych. Całkowicie wyklucza możliwość spania na brzuchu;
– trzeci typ doprowadzenia jest skierowany w kierunku sufitu (czyli na czubku naszej głowy). Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często w nocy zmieniają pozycje i umożliwia spanie w pozycji na brzuchu.
Co z tym przeciekaniem maski CPAP?
Przecieki, czyli ulatywanie powietrza bokami maski CPAP nie tylko obniżają komfort, ale przede wszystkim obniżają skuteczność terapii. Dobrze dobrany kształt maski powinien wykluczyć możliwości przecieków, ale jest to jedynie teoria. Mierząc maskę w sklepie zazwyczaj stoimy nieruchomo, prawdziwy test następuje w nocy, gdy leżymy i zmieniamy pozycje. Okazuje się wówczas, że ciężko nam jest ułożyć się w sposób, aby aparat CPAP mógł pracować bez zarzutu.
Co więcej przeciekające powietrze może podrażnić na przykład nasze oczy:
Z pomocą przyjść może specjalna poduszka do maski CPAP.
Poduszki do masek CPAP są w odpowiedni sposób wyprofilowane, aby maksymalnie ułatwić prawidłowe doleganie maski podczas snu w określonych pozycjach. Szczególnie istotna jest tutaj pozycja boczna, w której standardowa poduszka nie zdaje egzaminu. Śpiąc na boku z maską CPAP na zwykłej poduszce maska jest mocno dociskana do twarzy, z jednej strony twarzy powodując odgniecenia na skórze a z drugiej rozszczelnianie maski. Dużym problemem bywa również wcześniej wspomniana rura doprowadzająca, która opiera się na zwykłej poduszce, podważając naszą maskę i wymuszając niewygodne ustawienie głowy.
Dlatego jeśli myślisz o wygodnym spaniu w masce CPAP zadbaj o profesjonalną poduszkę, specjalnie do tego celu zaprojektowaną.
Kształt takiej poduszki przypomina nieco literę X. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest swobodne spanie na boku, bez nadmiernego dociskania maski CPAP do twarzy. Wycięcie w bocznej części poduszki CPAP pozwala również na swobodne ułożenie rury doprowadzającej, zarówno jeśli jest ona skierowana w dół ciała jak i w przód. Oczywiście skierowanie doprowadzenia w kierunku czubka głowy również jest na takiej poduszce możliwe.
Poduszka CPAP wykonana jest z pianki viscoelastycznej, zwanej inaczej pianką z pamięcią kształtu lub pianką memory. Jest to pianka, która dostosowuje się do kształtu naszej twarzy oraz do kształtu maski, niwelując docisk i odgniecienia skóry.
Poduszka CPAP doskonale sprawdza się w przypadku spania na boku, ale jest również świetnym rozwiązaniem dla osób śpiących na plecach.
Dzięki wkładce wewnątrz poduszki możliwe jest regulowanie wysokości poduszki CPAP i dostosowanie jej do swoich indywidualnych potrzeb.
Poszewka poduszki CPAP składa się z dwóch materiałów: część górną poszewki stanowi wysokiej jakości, oddychający materiał a boki wykonane są z siatki 3D, która dodatkowo odprowadza ciepło i wilgoć z wnętrza poduszki.
Przystosowanie się do spania na takiej poduszce z aparatem tlenowym może zająć kilka dni, jest to całkowicie naturalny i oczekiwany okres adaptacyjny, w którym nauczysz się wygodnie spać w masce CPAP.
Jesteśmy przekonani, że przy pomocy poduszki CPAP Twoja przygoda z aparatem tlenowym w końcu zakończy się sukcesem!
Uwaga! Kolor siatki 3D (na bokach poduszki) może różnić się od pokazanego na zdjęciu.