Najlepsza poduszka do maski CPAP

Cierpisz na bezdech śródsenny i zadajesz sobie pytanie, czy użytkowanie maski CPAP w ogóle cokolwiek zmieni? „Przecież i tak w nocy jakoś sypiam, nie jest najgorzej, a aparat CPAP to nie lada wydatek” – myśli wielu niezdecydowanych.

Tymczasem badania jasno wskazują, że stosowanie aparatów CPAP wydłuża życie!

Naukowcy dowiedli (podkreślenie klikalne, link do źródła: https://jcsm.aasm.org/doi/10.5664/jcsm.2916), że osoby stosujące wspomaganie tlenowe po prostu żyją o kilka lat dłużej od tych, które ze swoim bezdechem sennym nie zrobiły nic. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ lepiej dotleniony organizm to lepiej dotlenione tkanki, a lepsze dotlenienie skutkuje lepszym odżywieniem i szybszymi procesami naprawczymi. Wszystko więc przemawia za tym, abyś i Ty w końcu zastosował aparat CPAP.

Przedstawiamy pięć najważniejszych kroków, które pozwolą Ci rozpocząć szybkie i bezproblemowe użytkowanie aparatu CPAP.

1. Daj się przekonać do maski CPAP.

Choć brzmi banalnie, wiele osób po prostu boi się stosowania maski CPAP. W tyle głowy pojawia się lęk przed stygmatyzacją ze strony rodziny i przyjaciół, wrażenie bycia zależnym od jakiejś maszyny, poczucie niepełnosprawności..

Tymczasem dla Twojej rodziny rozpoczęcie Twojej przygody z aparatem CPAP będzie psychicznym odciążeniem. W szczególności dla osoby, z którą dzielisz łóżko, która znosi Twoje chrapanie i oblewa się zimnym potem w momencie, gdy w środku nocy nie oddychasz przez kilkadziesiąt sekund. Pamiętaj, że CPAP to tylko aparat, który po prostu ułatwi Ci oddychanie, a przy okazji wydłuży Twoje życie.

2. Skorzystaj z dofinansowania NFZ na aparat CPAP

Na aparat CPAP możesz uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymaga to nieco zachodu, bo najpierw czeka Cię oficjalne potwierdzenie, że cierpisz na bezdech senny. Taką oficjalną diagnozę uzyskać możesz w specjalnym ośrodku badania snu. Następnie, na podstawie owej diagnozy lekarz odpowiedniej specjalizacji wystawi zlecenie na wyrób medyczny. Takie zlecenie możesz później wykorzystać w dowolnym sklepie medycznym. Dopłata Pacjenta wynosi jedynie 10% kwoty dofinansowania, która jest w granicach 2 tysięcy złotych, więc naprawdę warto sobie tę ścieżkę „wydreptać”.

Dofinansowanie nfz na aparat cpap
Dofinansowanie NFZ na aparat CPAP

3. Dobierz odpowiednią maskę CPAP.

Istnieje wiele rodzajów masek CPAP i czasem ciężko zdecydować, która będzie najlepsza właśnie dla Ciebie.

maska cpap nosowa czy twarzowa jaka najlepsza maska maska cpap
Maska CPAP nosowa czy twarzowa jaka najlepsza maska CPAP

Poczynając od lewej, na powyższym rysunku widać maskę nosową obejmującą cały nos, maskę nosową poduszeczkową, następnie maskę twarzowo nosową z poduszeczkami nosowymi, kolejno typową maskę twarzową i na końcu maskę pełnotwarzową. A to zaledwie kilka przykładów. Wybór samej maski to zresztą dopiero początek, oprócz tego musisz dopasować najwygodniejsze dla siebie mocowanie oraz wybrać kierunek doprowadzenia rury do maski. Ten ostatni w dużej mierze zależy od pozycji, jaką przyjmujesz podczas snu. Więcej szczegółów na temat doboru samej maski CPAP znajdziesz w artykule Którą maskę CPAP wybrać?

Nie spiesz się, ten krok jest naprawdę bardzo istotny. Spokojnie przeanalizuj swoje potrzeby i preferencje. Przymierzając maskę CPAP zwróć uwagę, czy jest Ci w niej wygodnie, czy nie czujesz zbytniego ucisku i czy dobrze przylega ona do Twojej skóry. Jeśli kupujesz maskę CPAP w sklepie medycznym poproś o pomoc sprzedawcę, który powinien doradzić Ci w wybraniu odpowiedniego dla Ciebie modelu.

4. Dobierz odpowiednią poduszkę CPAP.

Czy na pewno koniecznie muszę zmieniać moją starą poduszkę, jeśli chcę korzystać z maski tlenowej? Nie musisz, ale najprawdopodobniej po kilku nocach sam się przekonasz, że klasyczna poduszka po prostu nie zdaje egzaminu podczas stosowania aparatu CPAP.

Dobra poduszka do CPAPu będzie miała dość dziwny kształt, przypominający literę X. Te wyprofilowania są po to, aby maska oraz rura doprowadzająca mogły spokojnie pracować. Dzięki takiej poduszce znacząco zmniejszysz możliwość ewentualnych przecieków oraz zniwelujesz odgniecenia na skórze. Najlepsze poduszki CPAP wykonane są z pianki z pamięcią i posiadają możliwość regulacji wysokości.

Jaka poduszka do maksi cpap nosowej twarzy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w poduszka CPAP.

5. Zaczynaj powoli .

Jak ze wszystkim, początki bywają trudne. Jedną z najczęstszych trudności zgłaszanych przez nowych użytkowników aparatów CPAP jest zaakceptowanie wrażenia, jakie daje mechaniczne wtłaczanie powietrza do zatok. Wiele osób ma z tym na tyle duży problem, że uniemożliwia im to usypianie.

Spokojnie, jest i na to sposób. Po pierwsze, niektóre aparaty CPAP posiadają tak zwaną funkcję „rump up”, która stopniowo dawkuje ciśnienie powietrza. Począwszy od delikatnego a skończywszy na tym, które zostało zlecone przez lekarza.

Po drugie, zanim podejmiesz próbę przespania w masce CPAP całej nocy, warto jest wcześniej potrenować w ciągu dnia. Zakładaj maskę na kilka minut do kilku godzin dziennie, na przykład gdy czytasz książkę lub oglądasz telewizję. W ten sposób przyzwyczaisz się do maski i wieczorne zasypianie nie będzie dla Ciebie problemem. Uwaga! Stosując maskę w ciągu dnia zwróć szczególną uwagę na dobre przyleganie maski. Przecieki powietrza, szczególnie w okolicy kości jarzmowych mogą podrażnić oczy.

Najlepsza poduszka do maski CPAP

Prawidłowe użytkowanie aparatów CPAP przyczyniło się do poprawy jakości życia wielu osób na całym świecie. Ty również możesz do nich dołączyć!