Poduszka ortopedyczna TWIN PLUS Memory od Dr Sapporo i pozycja spania na plecach

Chcecie dowiedzieć się czegoś interesującego o śnie? Zapraszamy do poniższej lektury!

Niesamowite historie dobrego snu

Wiedzieliście o tym…? 🙂

National Sleep Foundation utworzyła listę przykładowych ciekawostek o śnie. Podziel się tą wiedzą z każdym, kogo znasz!

  1. Człowiek jest jedynym ssakiem, który z własnej woli potrafi opóźnić sen.
  2. W miarę zwiększania wysokości, na jakiej znajduje się ludzkie ciało rosną zakłócenia snu. Zasadniczo, zaburzenia snu stają się duże przy wysokościach 13.200 stóp lub więcej. Uważa się, że zakłócenie snu na takiej wysokości spowodowane jest przez obniżone poziomy tlenowe i towarzyszące im zmiany w oddychaniu. Większość ludzi przystosowuje się do nowych wysokości w ciągu około dwóch, trzech tygodni.
  3. Co do zasady, regularna aktywność fizyczna ułatwia zaśnięcie i przyczynia się do mocniejszego snu. Jednakże, ćwiczenia wykonywane sporadycznie albo bezpośrednio przed pójściem spać uczynią zasypianie trudniejszym.
  4. Rozwiedzeni, wdowy/wdowcy oraz ludzie żyjący w separacji cierpią częściej z powodu bezsenności.
  5. Sześciu na dziesięciu specjalistów służby zdrowia wyraża zdanie, że mają oni czas na dyskutowanie ze swoimi pacjentami o bezsenności podczas regularnych wizyt (te dane nie pochodzą z Polski).
  6. Więcej niż osiem z dziesięciu respondentów przeprowadzonej sondy uważa, że ludzie często nadużywają leków nasennych.
  7. Kofeina, mająca wpływ na sen jest najpopularniejszą używką na świecie. Na całym świecie ludzie spożywają kofeinę codziennie w kawie, herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetycznych oraz lekach.
  8. Na ogół zdrowa osoba dorosła potrzebuje od 7 do 9 godzin snu podczas nocy Jednakże, są osoby, które mogą funkcjonować bez uczucia senności w ciągu dnia już po zaledwie 6-godzinnym śnie. Inni nie mogą normalnie funkcjonować jeśli nie przespały 10 godzin.
  9. Podczas jednego dnia człowiek czuje się naturalnie zmęczony w dwóch porach doby: o 2:00 w nocy i o 2:00 po południu. Ten spadek czujności odpowiada za głęboki sen w nocy oraz za chęć na poobiednią drzemkę.
  10. Sen został uznany za tak samo ważny dla zdrowia jak dieta i aktywność fizyczna.

Mnóstwo zwariowanych informacji na temat snu :)