
Nocne pocenie i przegrzewania organizmu – poradnik
Aktualności / 18/02/2020 / drsapporoNocnego pocenia można się pozbyć !
Nie ma chyba nic gorszego niż budzić się rano, po źle przespanej nocy,nie wypoczętym, bez energii, w wilgotnej pościeli. Przeczytaj w naszym poradniku jak można się pozbyć problemu nocnego pocenia.
Pocenie podczas snu…
Każdemu z nas zdarzają się takie noce, kiedy nocnego pocenia problem nas dotyka. Trudno potem zebrać się do pracy , szkoły , codziennych zajęć.
Podłożem nadmiernego nocnego pocenia mogą być różne stany chorobowe. Jeżeli często budzisz się rano spocony najpierw zrób podstawowe badania – morfologia krwi , badanie ogólne moczu, glukoza i skonsultuj się z lekarzem . Bardzo wiele różnych schorzeń objawia się nadmiernym poceniem w nocy. Po wykluczeniu problemów zdrowotnych możemy się skupić na poszukiwaniu innych przyczyn przegrzewania organizmu podczas snu.
Osoby zupełnie zdrowe również pocą się w nocy. Naukowcy twierdzą, że przeciętnie wypacamy ok jednej szklanki – 250 ml w ciągu nocy. To bardzo dużo. Zadbaj o to, aby ta wilgoć nie pozostała z nami przez noc, ale została odprowadzona poza nasz materac i pościel.
Leki
Niektóre leki mogą powodować nadmierne pocenie się w nocy. Na przykład pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, mogą odczuwać nocne poty. Leki przyjmowane w celu obniżenia gorączki (takie jak aspiryna)mogą powodować pocenie. Jeśli odczuwasz nocne pocenie się przez dłużej niż kilka tygodni, porozmawiaj ze swoim lekarzem o dostosowaniu przyjmowanych leków. Także leki mogą mieć wpływ na problem nocnego pocenia .
Infekcja
Wiele infekcji może powodować gorączkę, co z kolei prowadzi do nocnych potów. Gruźlica, infekcje bakteryjne , wirusy to kilka przykładów infekcji, których jednym z objawów są nocne poty. Są to jednak stany incydentalne, które mijają wraz z chorobą.
Hormony
Nadczynność tarczycy,choroba hashimoto i inne zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do problemu nocnego pocenia. Podwzgórze jest częścią mózgu odpowiedzialną za regulację temperatury; odpowiada również za uwalnianie i hamowanie hormonów. Jeśli twoje hormony są niezrównoważone, może to również oznaczać, że podwzgórze ma również problemy z regulacją temperatury ciała, co prowadzi do nocnych potów.
Klimakterium
Dla kobiet nocne poty są jednym z najbardziej wyraźnych i najczęstszych objawów menopauzy. W tym czasie spadek poziomu estrogenu prowadzi do nierównowagi hormonów, wywołując uderzenia gorąca i nocne poty. Menopauza wywołuje też bezsenność, huśtawkę nastrojów , rozdrażnienie. W tej sytuacji mogą pomóc leki łagodzące objawy klimakterium.
Zły dobór materaca
Bardzo często przyczyną przegrzewania organizmu podczas snu jest źle dobrany materac, pościel ze sztucznych włókien , kołdra nieprzepuszczającą powietrza , zbyt wysoka temperatura w sypialni itp. Na szczęście, wszystko to są rzeczy z którymi bardzo łatwo można sobie poradzić chcąc pozbyć się problemu nocnego pocenia. Najważniejsza sprawa to właściwy dobór materaca. Ważny jest także dobór poduszki do materaca. Oddychająca poduszka ma duże znaczenie dlatego polecamy z naszej oferty poduszkę ortopedyczną Shell , która ma takie zastosowanie. Używając materaca nieprzepuszczającego powietrza, ta część naszego ciała, która dotyka materaca będzie narażona na przegrzanie i pocenie. Nie chcemy spać pod pościelą nieprzepuszczającą powietrza , wiemy ze się pod nią spocimy. Dlaczego nie myślimy o tym w odniesieniu do materaca. Przecież materac też niejako ?okrywa? nasze ciało, tylko od spodu, więc też powinien zapewnić właściwą wentylację.
Osoby mające problem nocnego pocenia powinny unikać materacy z pianką z pamięcią w górnej części . Umieszczona w górnej części materaca warstwa pianki z pamięcią powoduje głębokie zapadanie się ciała w materac. Dociśnięte, skompresowane komórki pianki są pozbawione powietrza, tym samym nie dają żadnej wentylacji. Spanie na takim materacu to jak spanie na kawałku folii, zawsze będziemy się pocić. Ponadto głębokie zapadanie ciała w warstwę pianki z pamięcią bardzo utrudnia zmianę pozycji podczas snu, co również sprzyja przegrzewaniu ciała. Warstwa pianki z pamięcią powinna być umieszczona jako druga od góry , co daje wysoki komfort a jednocześnie nie powoduje zapadania się ciała i jego przegrzewania.
Idealnym rozwiązaniem jest nowoczesny, opracowany przez grupę specjalistów materac oddychający OSAKA AIR .
Materac OSAKA AIR zbudowany jest ze starannie dobranych warstw pianki o różnej twardości i gęstości tak, aby zapewnić optymalny komfort użytkowania. Warstwy różnych pianek ułożone są w określonej kolejności a pomiędzy nimi znajduje się innowacyjna, specjalna ?trójwymiarowa?siatka AIR MESH, która zapewnia fantastyczne właściwości ?oddychające ?materaca OSAKA AIR. Wierzchnia warstwa materaca jest wykonana z również innowacyjnej pianki wykonanej w technologii BLUPUR ,dzięki temu jest wyjątkowo sprężysta i przewiewna. Rozwiązanie to jest opracowane wyłącznie dla firmy ONSEN , żaden inny materac na polskim rynku nie posiada takich parametrów jak materac OSAKA AIR
Przeczytaj także inne nasze poradniki np. dotyczącą dobrego wyboru poduszki na naszej stronie klikając TUTAJ