Podczas spania bardzo często zmieniamy pozycje w których się znajdujemy

W jakich pozycjach śpimy

Istnieją trzy główne pozycje do spania: boczna, tylna i brzuszna oraz wariacje i odmiany każdej z nich. Specjaliści od snu zalecają spanie na boku, aby jak najlepiej wypocząć i zmniejszyć prawdopodobieństwo przerwania snu.

Specjalista ds. snu Terry Cralle, RN, podaje pewne sugestie i kroki, które możesz podjąć, aby poprawić swój sen w odpowiednich pozycjach:

Dobra wiadomość dla śpiących na boku

Podczas gdy istnieje wiele odmian snu w pozycji na boku, z których wszystkie są pomocne w łagodzeniu bezsenności i chronicznych zaburzeń snu, najbardziej wygodna pozycja obejmuje zginanie kolan nieznacznie w górę w kierunku klatki piersiowej. Jeśli masz bóle pleców, rozważ umieszczenie poduszki między kolanami, aby złagodzić nacisk na biodra i dolną część pleców. Taka pozycja jest zalecana dla osób cierpiących na bóle pleców lub bioder a także dla kobiet w ciąży.

Jeśli wolisz spać na plecach, bądź ostrożny

Może to wywołać ból w dole pleców, a nawet epizody bezdechu, które zakłócają normalny sen i odpoczynek. Spanie na plecach sprzyja również chrapaniu. Jest jednak kilka drobnych zmian w tej pozycji, które możesz zastosować aby spać bardziej zdrowo: Spróbuj umieścić miękką poduszkę lub zwinięty ręcznik pod kolanami, aby ułatwić naturalne ukształtowanie kręgosłupa.

Jeśli lubisz spać na brzuchu mamy złą wiadomość

Specjaliści od snu nie zalecają spania na brzuchu, ponieważ powoduje ono obciążenie dolnej części kręgosłupa, ból pleców i szyi. Jeśli śpisz na brzuchu, używaj bardzo niskiej poduszki lub w ogóle jej nie używaj, aby szyja nie znajdowała się pod nienaturalnym kątem.

Pozycja embrionalna

Okazuje się, że wielu z nas nadal śpi tak, jak wtedy, gdy byliśmy niemowlętami. 47% wszystkich Amerykanów śpi w ten zwinięty sposób i pozycja embrionalna uważana za najbardziej typową i najbardziej fizjologiczną pozycję snu. Kobiety częściej niż mężczyźni śpią w tej pozycji, a 37% Amerykanów uważa, że jest to najlepsza pozycja do spania.

Pozycja „spadochronowa” (na brzuchu, ręce ugięte w łokciach ułożone pod poduszką lub oplatające poduszkę, nogi wyprostowane, w sporym rozkroku).

Ludzie śpiący w tej pozycji stanowią 17% badanej populacji. Pomimo tego, że jest to druga najbardziej popularna pozycja do spania, około jedna czwarta (26%) wszystkich Amerykanów uważa ją za najgorszą pozycję do spania.

Pozycja Dziennika

Nie możesz znaleźć dla siebie odpowiedniej pozycji do spania? Wypróbuj pozycję Dziennika. To trzecia, najbardziej popularna pozycja do spania – około 13% Amerykanów śpi w ten sposób – pozycja polega na leżeniu na boku z obiema rękami wyprostowanymi, wyciągniętymi ku przodowi. Osoba leżąca w ten sposób wygląda, jakby trzymała w wyciągniętych rękach książkę.

Pozycja żołnierza

Żołnierz może być osobą, która służy w wojsku, ale jest to również nazwa czwartej pozycji – preferowanej przez 11% badanej populacji. To ci, którzy leżą na plecach z rękami w dół i blisko ciała podczas snu.

Pozycja rozgwiazdy

Pozycja zawdzięcza nazwę bezkręgowcom morskim, ponieważ ręce i nogi osoby śpiącej ułożone daleko od ciała i przypominają ramiona rozgwiazdy. Osoby śpiące w tej pozycji stanowią 7% badanej populacji.

Pozycja kłody

Jest to jedna z sześciu głównych pozycji do spania, a 6% populacji śpi w ten sposób. Pozycja polega na spaniu na boku z rękami ułożonymi w dół i blisko ciała (czyli pozycja „żołnierza” na boku).

Jaka poduszka do pozycji snu?

Pozycja snu w jakiej śpimy ma kolosalne znaczenie podczas wyboru odpowiedniej poduszki ortopedycznej do spania. Zaprojektowany przez nas ich kształt wynika właśnie z pozycji snu. Inaczej wyglądają poduszki dla śpiących na plecach, boku, brzuchu czy dla osób często zmieniających pozycje spania. Przed wyborem odpowiedniej poduszki, warto przeczytać nasz poradnik jak dobrać poduszkę do spania.

Istnieją różne pozycje spania