Nie zapominajmy o zdrowym śnie
Sen: konieczność, nie luksus

Sen jest koniecznością tak krytyczną dla życia jak oddech, i wpływa na każdy aspekt Twojego życia – począwszy od Twojego nastroju, poprzez Twoją produktywność, aż do Twojego szeroko pojętego zdrowia. Podczas gdy większość z nas zakłada, że godziny snu ograniczają nasze produktywne godziny, w rzeczywistości jesteśmy bardziej wydajni, gdy mamy wystarczająco dużo snu! Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, Twoja efektywność wzrośnie, ponieważ będziesz mieć więcej energii i będziesz w stanie myśleć lepiej, pracować mądrzej i bardziej skutecznie.

Większość ludzi odczuwa skutki niewystarczającego snu, do których zalicza się:

Drażliwość

Wyczerpanie

Brak koncentracji

Kłopoty z pamięcią

Zmienność nastrojów

Znużenie i senność

Podejmowanie niewłaściwych decyzji

Istnieją jednak inne konsekwencje złego snu, które nie zawsze są tak oczywiste. Na przykład brak snu może negatywnie wpłynąć na układ odpornościowy.

Badania sugerują również, że brak snu może prowadzić do:

Przybierania na wadze

Wysokiego ciśnienie krwi

Nowotworów

Chorób serca i układu krążenia

Udarów

Cukrzycy

Nerwic

Depresji

Brak snu może również osłabiać:

Zdolność uczenia się

Pamięć

Czujność, zdolność właściwej oceny sytuacji

Stosunki interpersonalne

Zdolność do rozwiązywania problemów

Rozumowanie

Zdolność logicznego myślenia

Podejmowanie decyzji

Ale to tylko kilka problemów zdrowotnych, które powoduje brak snu. Według Eve Van Cauter z University of Chicago “brak snu zakłóca każdą fizjologiczną funkcję w ciele.” Co gorsza, brak snu utrudnia Twoją zdolność do oceny własnego działania, co sprawia, że myślisz, że działasz dobrze, gdy prawdopodobnie tak nie jest.

Teraz wiemy, że sen jest konieczny dla zdrowia i normalnego funkcjonowania .Musimy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo odpoczynku. W końcu, lepszy sen pomaga prowadzić lepsze i zdrowsze życie.

Ponieważ przesypiamy około 1/3 naszego całego życia, powinniśmy zadbać o nasz zdrowy sen. Postarajmy się, aby pomieszczenie, w którym śpimy było regularnie wietrzone, posiadało odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Nasze ciało powinno spoczywać na wygodnym materacu a głowa powinna być podparta na dobrze dobranej poduszce ortopedycznej. Bielizna na noc nie powinna krępować ruchów a w sypialni powinna panować całkowita ciemność i cisza.