Przygotowania do zdrowego spania

Zdrowe nawyki. Jak je nabyć

Zdrowe nawyki snu mogą mieć duży wpływ na jakość życia. Często określane są jako dobra higiena snu. Staraj się konsekwentnie przestrzegać następujących praktyk snu:

  • trzymaj się harmonogramu snu – tego samego czasu usypiania i budzenia się, nawet w weekendy. Pomaga to regulować naturalny zegar w Twoim ciele i może pomóc Ci zasnąć na noc.
  • ćwicz relaksujący rytuał przed snem. Relaksująca, rutynowa aktywność tuż przed snem, prowadzona z dala od jasnych świateł, pomaga oddzielić czas snu od czynności, które mogą powodować podniecenie, stres lub lęk, co może utrudnić zasypianie.
  • jeśli masz problemy ze snem, unikaj drzemek, zwłaszcza po południu. Drzemka może pomóc Ci przetrwać cały dzień, ale jeśli okaże się, że nie możesz zasnąć przed pójściem spać, pomocne może być wyeliminowanie nawet krótkich catnapsów.
  • codziennie ćwicz. Energiczne ćwiczenia są najlepsze, ale nawet lekkie ćwiczenia są lepsze niż brak aktywności. Ćwicz o każdej porze dnia, ale nie kosztem snu.

Dostosuj swoją sypialnię

Zaprojektuj swoje środowisko snu, aby ustalić w niej jak najdogodniejsze warunki potrzebne do snu. Twoja sypialnia powinna być chłodna – od 18 do 20 stopni. Twoja sypialnia powinna być również wolna od hałasu, który może zakłócić sen. Wreszcie, Twoja sypialnia powinna być wolna od jakiegokolwiek światła. Rozważ zastosowanie zasłon zaciemniających, zatyczek do uszu, nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza.

Śpij na wygodnym materacu i dobrze dobranej poduszce. Upewnij się, że Twój materac jest wygodny i o odpowiedniej twardości. Ten, którego używasz od lat, może wymagać wymiany – przeciętna żywotność dobrej jakości materacy wynosi 9 lub 10 lat. Dobierz odpowiednią poduszkę profilowaną, która w odpowiedni sposób podtrzyma Twój kręgosłup szyjny i głowę podczas snu.

Pamiętaj, aby na podłodze Twojej sypialni nigdy nie pozostawiać przedmiotów, które mogą spowodować poślizgnięcie lub upadek, gdy zechcesz wstać w ciągu nocy.

Unikaj jasnego światła wieczorem i wystawiaj się rano na działanie promieni słonecznych. Pozwoli to na zachowanie rytmów okołodobowych.

Unikaj alkoholu, papierosów i ciężkich posiłków wieczorem

Alkohol, papierosy i kofeina mogą zakłócać sen. Spożywanie dużych lub pikantnych posiłków może powodować dyskomfort związany z niestrawnością, co może utrudniać sen. Jeśli możesz, unikaj spożywania dużych posiłków przez dwie do trzech godzin przed snem. Spróbuj lekkiej przekąski 45 minut przed snem, jeśli nadal czujesz głód.

Lektura przed snem

Twoje ciało potrzebuje czasu, aby przejść do trybu uśpienia, więc spędzaj ostatnią godzinę przed snem, wykonując uspakajające czynności, takie jak czytanie. Dla niektórych osób używanie urządzenia elektronicznego, takiego jak laptop, może utrudniać zasypianie, ponieważ szczególny rodzaj światła pochodzącego z ekranów tych urządzeń powoduje wzmożoną aktywność mózgu. Jeśli masz problemy ze snem, unikaj elektroniki przed snem lub w środku nocy.

Jeśli nie możesz spać, idź do innego pokoju i odpręż się, aż poczujesz się zmęczony. Najlepiej jest usunąć z sypialni wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, telewizory, monitory.

Jeśli nadal masz problemy ze snem, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem lub znaleźć specjalistę od snu.

Pamiętaj, że zdrowe nawyki snu mogą mieć duży wpływ na jakość Twojego życia. Nie skracaj czasu snu – dorosły człowiek potrzebuje około 7 – 8 godzin snu każdej nocy.

Jeżeli prześpimy zdrowo całą noc, nasz organizm nam za to podziękuje